Molitve Gospi Sinjskoj
- Razuzdanica Uredništvo
- Apr 21, 2020
- 2 min read

Štovanje Gospe Sinjske potječe još prije 8. kolovoza 1715. godine, u vrijeme kada su Turci napali Sinj. Franjevci koji su imali želju za izgradnjom svetišta Gospi borili su se za to još kroz 17. stoljeće.
Pravi povod čašćenja Gospe i njene slike dogodio se 14. kolovoza 1715. godine. Turci su napali Sinj, a dok je boj trajao Sinjani i svećenici molili su se pred čuvenom slikom Gospe donesenom još odavno iz Bosne s franjevcima. Ujutro na dan Velike Gospe 15. kolovoza 1715. Turci su se razbježali pred Marijinim ukazanjem na gradskim zidinama. Molitve su uslišane. Otada pa do danas slavi se Sinjska Alka kao spomen na vitešku borbu pobjede Sinjana nad Turcima i svakog 15. kolovoza slavi se i časti Gospa Sinjska.
Ono što želim naglasiti u ovom tekstu su molitve Gospi Sinjskoj. U klaustaru svetišta izložene su mnoge zahvale za uslišane molitve. Sinjani su uvijek mnogobrojni na misama i obredima ne samo na dan Velike Gospe nego svaki dan. Mnoge su majke izmolile zdravlje, blagoslov u radu i uspjehu u obrazovanju za svoju djecu. Mnoge su djevojke izmolile čistu ljubav i mladića koji će upotpuniti njihov život. Ovo sve svjedočim jer sam također i sama često prisutna u takvom okruženju kad idem na molitvu i misu u crkvu Gospe Sinjske. Tolika su svjedočanstva ljudi, najviše žena koje su tako predane u molitvama Gospodinu po Majci.
Svatko ima svoju biološku majku na zemlji, ali kada se molimo Gospi znamo da takvu nježnost i zagovor možemo dobiti samo od Nje.Ona svakog od nas kad joj se obratimo stavi pod svoj majčinski plašt i obavija nas zagrljajem ljubavi čiju sigurnost možemo osjetiti samo kada se njoj potpuno predamo.
Njena pozlaćena slika je samo mali simbol velikog čašćenja Sinjana pred njenim likom.
Mnogo se misa održava svaki dan u Sinju i (za razliku od drugih gradova i država sa katoličkim svetištima gdje to možda nije tako svakodnevno) primijetila sam koliko se mnogo ljudi iz sata u sat ovdje moli i klanja Kristu po Gospi.
Sinjsko svetište i svetohranište u crkvi Gospe Sinjske je ono što drži grad pod Božjom milosti.
Alka i Gospa su simbol spajanja gradske i Nebeske vlasti što čini vjeru u Sinju čuvenom i ljubljenom. Franjevci se trude držati vjeru naroda na okupu, a narod se moli i prikazuje mise. Mislim da nema straha od udaljavanja Božje prisutnosti u takvim obiteljima u Sinju, jer gledamo u svetu Gospinu sliku kao uzor i znak mira i blagostanja. Stoga, čvrsto vjerujem da će ostati tako i u budućnosti.
Ma_daM X

Kommentit