Priroda tijelu - pokret (u) prirodi
- Razuzdanica Uredništvo
- Oct 9, 2020
- 2 min read
Razgovor sa Sarom Vrbanc, plesačicom na svili.

Foto: Sara Vrbanc
Što za tebe znači kretanje?
Kretanje za mene znači osnovni preduvjet za sreću i slobodu. Kretanje je glavno počelo u prirodi, kao što je antički filozof Heraklit rekao: Sve teče! Sve je u kretanju.
Kako to da si odabrala ples na svili za aktivnost?
Ples na svili sam otkrila slučajno, prvo sam krenula na pole dance gdje sam čula za ples na svili i ples na obruču kao zračne akrobatske discipline, to mi se više svidjelo i tako sam krenula istraživati zračne akrobacije.

Foto: Sara Vrbanc
Što je specifično za aktivnost kojom se ti baviš? Koje skupine mišića sudjeluju?
Sudjeluju sve skupine mišića, ali najbitnija je snaga i izdržljivost gornjeg dijela tijela. Specifičnost je što kad plešete na svili ili bilo kojem zračnom aparatusu istovremeno radite na snazi, fleksibilnost i izdržljivosti. Svi ovi elementi su jako bitni kako bi sigurno mogli izvoditi plesne točke u zraku.
Što tebi predstavlja svila, a što priroda? Što ih povezuje?
Svila za mene predstavlja izazov i način na koji gradim sebe (psihički i fizički). Kad se bavite ovakvim aktivnostima naučite kako vjerovati sebi i kako bolje slušati svoje tijelo. Priroda je za mene dom, najbolje se osjećam kad sam vani, okružena prirodom. Svilu i prirodu po meni povezuje kretanje.

Foto: Sara Vrbanc
Je li to čime se baviš rizičan sport?
Svaki sport je rizičan, no zračne akrobacije su posebno rizične jer se odvijaju visoko u zraku te ovisite isključivo o svojoj sposobnosti i snazi da se gore održite.
Kako izgleda tvoj trening? Je li svila sport ili umjetnost? Slušate li glazbu?
Početak svakog treninga je neka aerobna aktivnost za zagrijavanje i lagano istezanje. Glavni dio treninga uključuje učenje novih trikova i sastavljanje nizova ili stvaranje koreografije uz određenu pjesmu. Zračne akrobacije mogu biti i sport i umjetnost, sve ovisi o osobi i načinu izvođenja poza i trikova.

Foto: Sara Vrbanc
Kako nastaje scenska točka? Gdje se obično upriličuju takve predstave na svili?
Proces nastanka scenske točke ovisi o treneru i o vrsti točke, većinom se koreografija slaže uz neku glazbenu pozadinu kako bi pokreti bili u skladu s pjesmom. Nastupi na svili se većinom održavaju u klubovima gdje se i vježbaju, na kraju sezone kako bi polaznici pokazali što su naučili. No, postoje i profesionalni izvođači koji nastupaju na raznim događanjima ili čak izvode svoje točke u reklamama.
Povezuješ li sviu s djetinjstvom? Povezuju li te s njom neki osjećaji iz djetinjstva?
Naravno, ples na svili nam otvara vrata onoj sreći i bezbrižnosti koju osjećaju djeca tijekom igre. Osjećaj kad napokon savladam neku novu figuru je isti onaj osjećaj koji sam doživaljvala kao dijete kada bih naučila ili savladala nešto novo.

Foto: Sara Vrbanc
Kako je biti gore? A, kako visiti?
U početku mi je taj osjećaj bio malo strašan, ali s vremenom postane skroz prirodno. Zanimljivo je kako se percepija svijet promjeni kada visite ili kada se vrtite u zraku.
Imaš li neki cilj koji bi htjela dostići?
Općenito u životu nemam neke fiksne ciljeve. Sve što radim gledam kao proces i izgradnju sebe u okolnostima u kojima se nalazim. Iako imam jednu želju koju planiram ostvariti, a to je put oko svijet na jedrilici. Jedrenje mi je jako privlačno kao način putovanja jer spaja moju ljubav prema kretanju i prema prirodi.
Anna Lice
Comments